Gardenio - Projektowanie ogrodów

Jaki iglak wybrać? Jak przygotować drzewko do świąt? Co zrobić z choinką po świętach

drzewko-na-choinkeIm bliżej do Świąt Bożego Narodzenia, tym częściej myślimy o przystrojeniu choinki. Rodzą się w naszych głowach różnego rodzaju dylematy. Zastanawiamy się w jaki sposób ubierzemy drzewko, jakie w te święta zawiesimy bombki, jakie lampki, czy ubierzemy tylko choinkę w domu, czy może jeszcze przed domem, a może tylko stroik na stole, lub na drzwiach? Wśród natłoku tego wszystkiego rodzi się zapewne jeszcze jedna myśl: choinka żywa, czy sztuczna?

Co prawda sztuczna będzie z nami przez kilka kolejnych lat i być może coś na tym zaoszczędzimy. Ale wierzcie nam, naprawdę nic nie zastąpi naturalnego aromatu żywego drzewka. I wbrew pozorom nic nie stoi na przeszkodzie, aby to samo żywe drzewko wykorzystać ponownie, i też zaoszczędzić. Dziś powiemy jak to zrobić. Jeśli marzy wam się żywa choinka na święta, ten artykuł jest dla was. Pomożemy dokonać dobrego wyboru drzewka i podpowiemy, co zrobić z nim po świętach.

Niektórzy wieszają choinki pod sufitem, albo na ścianie aby uniknąć nań ataku niesfornych zwierzaków. Dodatkowo właściciele domów z balkonem, czy tarasem mogą drzewko wystawić na zewnątrz, o ile posiadają duże, przeszklone drzwi, aby móc podziwiać choinkę z domu. Pozwoli to uniknąć sprzątania opadających z drzewa igieł, ale minusem jest brak w domu pięknego, leśnego zapachu.

Gdy już zdecydowaliśmy, że wybieramy żywą choinkę, pozostaje jeszcze odpowiedzieć sobie na pytanie: który gatunek wybrać?


Świerk, jodła, czy sosna?

Zwolennicy żywych drzewek mają do wyboru kilka gatunków iglaków. Najpopularniejszymi są świerki – świerk pospolity (Picea abies), świerk kłujący (Picea pungens) oraz jodły, a szczególnie jodła kaukaska (Abies nordmanniana).

Jodła kaukaska, to opcja dla osób, dla których cena to sprawa drugorzędna. Ma miękkie, delikatne i długie igły o soczyście zielonym kolorze (od spodu z białym nalotem) i co ważne nie opadają. Drzewko jest ładne, zgrabne i foremne. Cięta jodła kaukaska postoi nam jeszcze długo po świętach. Warto polecić przy tym jeszcze mało znaną w Polsce złotą jodłę kaukaską. Odmiana 'Golden Spreader' Posiada jasno-żółte igły, przez co może być doskonałą alternatywą dla kolorowych sztucznych choinek.
świek kłujący


Czytaj więcej: Jaki iglak wybrać? Jak przygotować drzewko do świąt? Co zrobić z choinką po świętach

Maj – zielono, kolorowo, słonecznie

peralgoniaMaj - miesiąc, w którym kwitnie mnóstwo roślin, zachwycających nas widokiem swojego piękna. Urzekają drzewa i krzewy rozwijające nowe pąki i listki. Urzekają byliny podnoszące głowy spod ściółki, wdzięcznie rozchylając płatki swoich kwiatów. Słowem „w maju jak w raju”.

Zachwycając się widokiem naszego ogrodu nie zapomnijmy o jego właściwym utrzymaniu.

Sadząc na rabaty kwiaty jednoroczne (begonie, dalie, aksamitki), sprawdźmy dokładnie w kalendarzu kiedy pojawią się najsłynniejsi ogrodnicy, czyli: Pankracy, Serwacy, Bonifacy oraz podążająca tuż za nimi „zimna” Zośka.

W tych dniach najczęściej dochodzi do krótkotrwałych, aczkolwiek znaczących spadków temperatury poniżej zera, których rośliny jednoroczne nie znoszą.

Sadząc do skrzynek kwiaty balkonowe, zastanówmy się, czy będziemy mieli możliwość ukrycia ich na ten czas na przykład w garażu, jeśli będzie to konieczne. Pelargonie, petunie, werbeny, surfinie, szałwie, aksamitki, żeniszki, lobelie najlepiej wysadzić do gruntu po 15 maja.

Rośliny, które zimują w domu (oleandry, datury, agawy), do ogrodu najbezpieczniej jest wystawiać w drugiej połowie maja, albo dopiero w czerwcu.

Ciekawostką może być, iż nieznaczne ochłodzenie pojawia się również w momencie zakwitania śliwy tarniny.

Uprawiając pelargonie rabatowe warto spróbować przechować pojedyncze okazy do przyszłego roku. Wtedy, po wyprowadzeniu rośliny na długi, pojedynczy pęd, rozpoczniemy formowanie korony. W taki sposób z łatwością uzyskamy oryginalną pienną formę, którą możemy ustawić na przykład przed wejściem do domu, bądź na tarasie.

Przytulamy Ziemię – 22 kwietnia Światowy Dzień Ziemi

swiatowy-dzien-ziemi„Przytulmy Ziemię”
O rety, rety!
To się dzieje znów, niestety.
W jakich my mieszkamy czasach?
Góry śmieci rosną w lasach!
W takim bagnie dziś toniemy,
A mówimy: „To nie my
Wyrzucamy nieczystości.
Może sąsiad, co miał gości…”
Lecz to kłamstwa, lecz to bzdury,
Przecież przez nas ozonowe dziury!
Choć raz coś dla Ziemi zróbmy,
To nasz dom, w nim mieszkamy.
Chrońmy Ziemię, z niej czerpiemy.
Bo gdy umrze, gdzież pójdziemy?

Zasady przycinania roślin, czyli sekatory w dłoń!

sekator-w-ogrodzieKwiecień. To tak piękny czas, kiedy na dobre wiosna przychodzi… Ptaszki śpiewają, drzewa rozwijają, przyroda do życia się budzi…
Coraz dłuższe dni, coraz wyżej operujące słońce, przekwitające przebiśniegi, kwitnące krokusy, przylatujące ptaki – tak, to oznaki nadchodzącej i upragnionej po długiej zimie wiosny. Wbrew wszelkim pozorom to już się dzieje! Rozwój kwiatów i liści nic nie jest w stanie powstrzymać. Nawet tegoroczna Zima. Rośliny się budzą po zimowym letargu, nie prześpijmy tego. Sezon ogrodniczy rozpoczyna się na dobre.

To, co nas najbardziej wiosną nastraja, to widok roślin nabierających na nowo sił witalnych i piękniejących po zimowym uśpieniu. Jeśli dobrze zostały przed mrozem zabezpieczone, teraz odwdzięczą nam się w dwójnasób.

Kwiecień w ogrodzie to czas wielu prac pielęgnacyjnych. Dziś słów kilka o bardzo ważnym zabiegu wykonywanym sezonie zimowo-wiosennym, czyli o przycinaniu drzew i krzewów. O czym pamiętać, zanim przystąpimy do cięcia?

 

Technika cięcia

Zaopatrzyliśmy się już w sekator, nożyce i idziemy ciąć. Zanim cokolwiek zrobimy poznajmy ogólne zasady poprawnego cięcia roślin i charakterystykę najczęściej spotykanych w naszych ogrodach gatunków. Sprawdźmy lub dowiedzmy się, które rośliny tworzą pąki kwiatowe na pędach tegorocznych, a które na starszych, gdyż od tego uzależniony jest termin ich cięcia. Jeśli przytniemy w niewłaściwym czasie, na nieodpowiednią długość, w złej odległości od pąka czy tępym narzędziem, możemy na trwałe zdeformować pokrój rośliny. W najlepszym przypadku rośliny nie zakwitną w danym sezonie, a w najgorszym, może dojść do trudno uleczalnej infekcji, aż do konieczności całkowitego usunięcia rośliny z ogrodu. W dużym uogólnieniu możemy kierować się zasadą, zgodnie z którą krzewy kwitnące wczesną wiosną przycinamy latem tuż po kwitnieniu, natomiast kwitnące latem i jesienią tniemy wczesną wiosną. Jak we wszystkim i od tej reguły są wyjątki, ale o tym za chwilę. Wspomnimy też, że nie wszystkie gatunki wymagają cięcia, a w niektórych przypadkach cięcie jest wręcz niewskazane.techniki cięcia roślin

Nie możemy bagatelizować techniki cięcia. Najlepiej zrobić to lekko ukośnie od pąka, a jeśli nie jesteśmy pewni, że robimy to poprawnie – prostopadle do osi. Nie bez znaczenia jest też prawidłowa odległość cięcia nad pąkiem. Przy jednorocznych przyrostach pozostawiamy 4-5 mm, przy trzy, czteroletnich około 1 cm od pąka, uważając aby go nie uszkodzić. Przy zbyt bliskim cięciu na ogół się zdarza, że pąk zasycha. Pozostawienie dłuższego odcinka nad pąkiem spowoduje krzywe wyrastanie pędu. Zasada ta nie dotyczy roślin spełniających roli żywopłotu, gdyż tutaj zależy nam na jak największym zagęszczeniu szpaleru, a wszelkie krzywizny pędów temu sprzyjają.


Czytaj więcej: Zasady przycinania roślin, czyli sekatory w dłoń!

Zaprośmy Wiosnę Do Stołu Wielkanocnego

wiosna-na-wielkanocNajczęściej robione przez nas ozdoby wielkanocne powstają na tackach, talerzykach, w koszyczkach czy innych płytkich i szerokich naczyniach. Warto natomiast spróbować czasem czegoś innego, na przykład dekoracji w doniczce, a nawet w skorupce z jajka. Okazuje się, że może to być nawet jeszcze łatwiejsze do zrobienia.

Rzeżucha w towarzystwie wielkanocnego baranka? Jak najbardziej! Prosto, smacznie i zdrowo. Takie rozwiązanie zdecydowanie króluje na naszych stołach. A gdyby tak rzeżuchę posiać w skorupkach z jajek? Wygląda nie tylko smacznie, ale i o wiele ciekawiej.

Przygotowując dekoracje wielkanocne nie możemy zapomnieć o kwiatach. Bez wątpienia wiosenne kwiaty już same w sobie mogą posłużyć za ozdobę wielkanocną i żadne dekoracje na Wielkanoc nie mogą się równać z pięknymi, pachnącymi i żywymi kwiatowymi kompozycjami! Kupując kwiaty najczęściej dobieramy do nich ozdobną doniczkę, wazon, albo inny pojemnik.

Jednak może się zdarzyć, że nasza doniczka nie zawsze będzie wyglądać równie ładnie, albo nie będzie pasować do wielkanocnego wystroju.

Jeśli nie mamy talentu do własnoręcznego wykonywania ozdób, kupmy wiosenne kwiaty, np. hiacynty, żonkile, szafirki. Włóżmy je w efektowne osłonki wiklinowe, gliniane lub metalowe. Ulokujmy na tacach, paterach, które nawiązują do Wielkanocy. Takie zestawienia od razu wprowadzą wiosenny, świąteczny wystrój wnętrza, są proste do zrobienia i nie potrzeba do ich wykonania specjalnych zdolności manualnych.

Proponuję jednak wykazać nieco więcej inwencji twórczej i własnoręcznie przyozdobić nasz pojemnik. Można go otoczyć ciekawym papierem czy bibułą i obwiązać wstążeczką. Wyklejenie pojemnika mchem to także interesująca propozycja. Można go też pomalować, czy okleić wcześniej przygotowanymi przez nas ozdobami. Co ciekawe, niektórzy stosują do tego nawet makaron!

Jeśli nie należymy do cierpliwych, możemy zaproponować wspólne przystrajanie stołu naszym pociechom. Dzieci wręcz uwielbiają takie zabawy.

Do dekorowania można też użyć słomy, wikliny, brzozowych gałązek, patyczków, bibuły, styropianowych jajek, barwnych tasiemek, piórek.

Wielkanocnymi dekoracjami przyozdobimy nie tylko stół, przy którym spożywać będziemy rodzinne śniadanie, ale też nasze okna, parapety, balkony, balustrady schodów, czy nawet drzwi zewnętrzne.

Życzę owocnego komponowania i zapraszam do komentowania artykułu.

Idzie Wiosna – czas na zmiany!

wiosna-w-ogrodzieWiosna to czas wielkich zmian! Kiedy po zimie wszystko budzi się do życia, mamy ochotę na coś nowego i wyjątkowego.

My wychodzimy temu na przeciw dając Wam nowe narzędzie jakim jest blog ogrodniczy. Znajdziecie tu ciekawe artykuły i odpowiedzi na pytania, które do nas skierujecie. Będziemy śledzić najnowsze trendy w ogrodnictwie abyście mogli swobodnie je przeglądać.
Zmieniamy się z korzyścią dla Ciebie.

TM